PROGRAM SOM VARIT – Träff med Joël de Zorzi, Frankrikes f.d. ambassadör i Sverige.
PROGRAM SOM VARIT – Träff med Joël de Zorzi, Frankrikes f.d. ambassadör i Sverige.
Är asylrätten i fara?
Mötet den 16 januari 2025 med Joël de Zorzi, Frankrikes f.d. ambassadör i Sverige, sedan 2013 och fram till 2022 assessor vid CNDA, Cour Nationale du Droit d’Asile, var mycket uppskattat. CNDA handhar överklaganden som lämnas in av asylsökande flyktingar efter beslut som vägrat dem asyl eller återkallat skydd.
Joël, som rutinerad diplomat och erfaren domare på den franska asyldomstolen, kunde förklara på ett pedagogiskt sätt den långa vägen som en asylsökande måste gå genom när hen söker skydd. Joël kunde också jämföra det franska och det svenska systemet som är relativt annorlunda, inte minst för att ländernas juridiska system inte har samma grunder.
Ämnet ledde till många frågor och mycket intressanta diskussioner, tack vare bland andra två advokaters närvaro liksom representanter från en förening, vars syfte är just att hjälpa flyktingar som kommer via Sverige.