Bruno Liljefors – La Suède sauvage Petit Palais – Tisdag 19 november kl. 15
Bruno Liljefors – La Suède sauvage
För tredje gången ställer Petit Palais ut en av våra största konstnärer. Efter Carl Larsson och Anders Zorn har nu turen kommit till Bruno Liljefors (1860-1939) och hans utsökta målningar av djur och natur, som hade stort inflytande över förståelsen i Sverige av vikten av att skydda flora och fauna.
Liljefors kunde som ingen annan realistiskt illustrera vårt djurliv i sin rätta miljö. Ljuset och stämningen är skickligt återgivna i hans målningar, som tydligt visa ett starkt inflytande av japansk konst.
Utställningen omfattar inte bara det bästa av Bruno Liljefors produktion, utan även en dokumentärfilm och fotografier.
Datum: Tisdag 19 november kl. 15
Adress: Le Petit Palais, Avenue Winston Churchill, 75008 Paris
Transport: Champs Elysées Clémenceau (Linje 1)
Pris: 12 euro
Anmälan till: margaretha.johnsson.miqueles@gmail.com, tel. 06 11 49 51 84 senast den 13/11. Anmälan är bindande (Magaretha förköper biljetterna)